DogWalking

Kutyasétáltatás,Kutya és Cica etetés felsőfokon

Állatvédelem


AZ ÁLLATVÉDELEM ALAPJA AZ

AZ IVARTALANÍTÁS !

 

„Egy nőstény macskától és egy kandúrtól hét év alatt 420.000 leszármazott születik. E két egyed ivartalanítása tehát egyenlő 420.000 meg nem született macskával. Ekkora a felelőssége tehát mindazoknak, akik nem hajlandók ivartalanítani a macskájukat. Világméretű problémáról van szó, vannak országok, ahol az ivartalanítás szükségességét évtizedek óta hangsúlyozzák és sikerült is jelentős eredményeket elérni (pl. Ausztrália, Svájc, Svédország, Anglia), míg számos országban nem történik semmi érdemleges, az állatok szabadon szaporodnak, pusztulnak el fiatalon, betegségben, kegyetlenkedés miatt, balesetekben.”  Famkat.hu


Miért fontos az állatvédelem szempontjából az

                       ivartalanítás?

 A kóbor állatok százezrei a nem kívánt vagy akár kívánt (!) szaporulatnak köszönhetőek.

 Magyarországon macskából és kutyából is túlkínálat van.

Túl könnyen lehet hozzájutni a kölyök állatokhoz, akik ha felnőnek, és nem teljesítik a hozzá fűzött reményeket, vagy megunják őket, akkor ugyanolyan könnyen repülnek a háztól.  Ha gazdinál maradnak, az ivaros állatok leellenek, (akár évente kétszer is) a kölykök  a piacon vagy rosszabb esetben az árokparton kötnek ki. Ha ezek az állatok nem születnének meg, akkor a menhelyekről, a már megszületett, és évek óta gazdira váró kutyákból és cicákból választanának társat maguknak az emberek.

Hiába találunk a nálunk megszületett kölyköknek szerető gazdit és meleg otthont, ezeknek a száma elhanyagolható a több ezer kutya- és macskakölyök számához viszonyítva amelyek elaltatásra kerülnek évente…

A menhelyek és állatvédő szervezetek törekednek arra, hogy az összes állat- kan és szuka egyaránt- ivartalanítottan kerüljenek ki tőlük.


Tévhitek az ivartalanításról

 

Jelenleg Magyarországon a hobbi célból tartott háziállatok ivartalanítása nem bevett szokás. Bármely társadalmi rétegben megkérdezünk valakit miért nem ivartalanítja kis kedvencét, hasonló válaszokat kapunk: nem természetes, neki is jár egy kis élvezet, el fog hízni, nem akarom megcsonkítani, nincs rá anyagi keret, olyan édesek a kölyökállatok. Nőstény állat esetében még további tévhit, hogy szükséges ivaréretté válnia, de a legjobb, ha az első alom után ivartalanítják.


Mítosz: Az ivartalanítási műtét nagyon sokba kerül.

Tény: Az állat életében egyetlen alkalommal kell a beavatkozást elvégezni. Ha belegondolunk, a megelőzhető balesetek, sérülések, daganatos betegségek kezelése során felszámolt összeg ennek sokszorosa, nem beszélve egy esetleges autóbaleset során keletkező kárról, az egyszeri kiadás meg sem közelíti az utóbbiak következményét. Az utódok felnevelése, oltatása, féregtelenítése legalább nyolchetes koráig, egy kiskutyára számolva, minimum 20 000 Ft. Az ivartalanítás díja ezzel szemben egyszeri és egy életre szól! Jobb nem sorolni azokat az eseteket, ahol a megszületett kisállatok nem járnak kiadással…


Mítosz: Legalább egyszer hagyni kell szülni őket ivartalanítás előtt.

Tény: Semmilyen átgondolt, biológiai alapja nincs ennek az állításnak. Nem kell, hogy megszüljön, nem tudatosul bennük az „anyaság öröme”, az ösztöneiktől hajtva párzanak és gondozzák kicsinyeiket, majd később ugyanígy, érzelgősségmentesen verik el őket a maguk közeléből. Sajnos nagyon jellemző, hogy a gazdák szórakoztatónak tartják a kiskutyákat, kiscicákat, aztán amikor megnőnek, már csak koloncok. Egy állat élete nem játékszer, nem lehet eldobni, ha megunjuk. Sokan megteszik, de mindenkit arra kérünk gondolja végig, mielőtt kedvtelésből szaporítja kedvencét, kedvenceit! Lehet, hogy még jó gazdát is talál nekik ideig-óráig, de annyi rossz sorsú állat van, amelyik már megszületett. Sőt, a fiatal állatokkal sok gond is jár, nem szobatiszták, szétrágnak, tönkretesznek dolgokat, és gondos gazda jelentős összegeket költ oltásaikra, féreghajtásukra. Nagyon sok egy-két év körüli állat válik gazdátlanná, nőstényből is rengeteg, miután vemhes lett…

 

Mítosz: Találunk a kölyköknek barátságos otthont, szerető gazdit.

Tény: Sajnos azoknak a szerető gazdiknak, és meleg otthonoknak a száma elhanyagolható lehetőség a több ezer nem kívánt kutya- és macskakölykök számához viszonyítva, akiket kidobnak, kihajítanak, elaltatnak évente. Ráadásul semmi nem garantálja, hogy az általunk elajándékozott kölykök nem jutnak szintén erre a sorsra, hiszen legyen az bármi, a könnyen szerzett könnyebben elvész és kevesebb fejtörést okoz. Jelen esetben azonban élőlényekről van szó. A kölyökként gazdához kerülő kiskutyák nagy része előbb-utóbb menhelyre kerül (mert hirtelen költözni kell, mert már meguntuk, mert láb alatt van, mert folyton ugat vagy kikaparja a virágokat, vagy mert kaptunk egy másik kölyköt...). Csak kevesen halnak meg öreg korukban ugyanott, ahova kölyökként kerültek...


Mítosz: Az ivartalanítás lustává és kövérré teszi az állatot.

Tény: Egyáltalán nem alapvető, hogy egy ivartalanított állat elhízik. Feltehetően hajlamosabb rá, de egy kis odafigyeléssel, gondos táplálással és sok mozgatással ez teljesen elkerülhető.


És hogy „nem természetes”?

Ki kérdőjelezi meg, hogy adjon-e enni kedvencének? Pedig az sem természetes. Mióta eszik tápot, konzervet, ember által főzött ételt egy állat? Vajon a lakásban, kertben tartás és ennyi állat kis helyen tartása természetes? Évente milliós mennyiségű állat sintértelepre kerülése, elaltatása természetes?

Sajnálatos, hogy sokan, éppen "állatvédelmi megfontolásból" ellenzik kutyájuk, vagy macskájuk ivartalanítását. Vajon számolnak-e azzal, mennyi fájdalmat és szenvedést okozhatnak ezzel védencüknek, azok utódainak és saját maguknak is? Ez valójában nem más, mint saját, emberi érzelmeink kivetítése az állatokra. Az állatok nem vágynak utódokra, nincsenek emberi érzelmeik, így a fedezést (az "aktust") nem szerelmi/érzelmi, hanem ösztönös alapon élik meg.

 

Egészségügyi szempontból is nagyon fontos az ivartalanítás!

Mind a korai, mind az ivarérés előtti ivartalanítással kapcsolatban elmondható, hogy a méhbetegségek, a tejmirigy daganat, a here betegségek kialakulásának valószínűsége gyakorlatilag nulla, a prosztata megbetegedések kialakulása minimális. Az ivarérés utáni ivartalanítás is jelentős pozitív hatással van az említett megbetegedések kialakulására, sőt egyes betegségek (prosztata, cukorbetegség, stb.) kezelésében az ivartalanításnak is nagy szerep jut. A nemi hormon függő végbélnyílás környéki daganatok előfordulása az ivartalanítással megelőzhető vagy csökkenthető


Forrás: www.olcsokutya.uw.hu

           www.maok.hu


Mit tegyünk ha állatkínzást látunk?

 

Ha Ön azt észleli a környezetében , hogy valaki:

-állatkínzást követ el (gerinces állatot oly módon bántalmaz, vagy gerinces állattal szemben olyan bánásmódot alkalmaz, amely alkalmas arra, hogy annak maradandó egészségkárosodást vagy pusztulását okozza)

akkor Ön bűncselekmény szemtanúja. Ebben az esetben kérheti a feljelentéshez állatvédő szervezetek segítségét, vagy - akár névtelenül is - azonnal megteheti bejelentését az illetékes rendőrkapitányságon:

vagy a rendőrség honlapján: www.police.hu/bejelentesek/bejelentese

 

Ha Ön azt észleli a környezetében, hogy valaki:

-nem megfelelően tartja állatát, nem a jó gazda gondosságával jár el

-állatának nem biztosít megfelelő mozgásteret, és az időjárás viszontagságai elől    menedéket

-állatának nem biztosít megfelelő élelmet és állatorvosi ellátást

-engedély nélküli beavatkozást hajt végre az állaton

-az állat terelésénél, szállításánál, lábonhajtásánál, a szállítóeszköre való fel ill. lerakásánál az állatnak fájdalmat, szenvedést vagy sérülést okoz

akkor Ön az állatvédelmi törvény megszegésének tanúja. A fenti és hozzájuk hasonló esetekben értesítse a jegyzőt vagy az illetékes állat-egészségügyi állomást!

 

Figyelem! Minden bejelentéskor kérheti adatai bizalmas kezelését. Javasoljuk, hogy bejelentését írásban (is) tegye meg és kérjen írásbeli visszajelzést arról, hogy milyen intézkedés történt az ügyben.

 

 

 Az Önkormányzaton a jegyzőnél lehet bejelentést tenni.


Az állatvédelmi törvény kimondja, hogy:

 

Az állat életét elfogadható ok vagy körülmény nélkül kioltani nem szabad!

 









Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 2
Heti: 9
Havi: 6
Össz.: 8 385

Látogatottság növelés
Oldal: Állatvédelem
DogWalking - © 2008 - 2024 - dogwalking.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »